Philips Evnia 8000 27M2N8500 27" OLED QHD 360Hz 0.03ms White Gaming Monitor
SKU: 27M2N8500/00 Quickfind Code: 1965422
Energy Label
Why buy me
  • 27" OLED QHD Display: Stunning visuals for immersive gaming
  • 360Hz Refresh Rate: Ultra-smooth action for competitive play
  • 0.03ms Response Time: Instant reactions for fast-paced games
  • QD-OLED Technology: Vibrant colours and deep blacks enhance visuals
  • Curved Screen Design: Enhanced immersion and wider field of view
  • Ambiglow Lighting: Dynamic halo for an immersive viewing experience
  • LowBlue & Flicker-Free: Protect your eyes during prolonged use
  • Multiple Connectivity: HDMI, DisplayPort & USB for versatile setups
click
Stand out features
360 Hz refresh rate: For ultra-fast and ultra-clear gaming
Be prepared to game up to 360 Hz with an accompanying picture definition that will leave a WOW factor. Reach goals and hit targets faster with show-stopping clarity: games will appear clean and crisp while you speed through levels and race through scenes.
Smart Crosshair: for better aim and more fun
SmartImage game mode optimised for gamers
Ambiglow intensifies entertainment with a halo of light
LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
Low input lag reduces time delay between devices to monitor
True 10-bit display reproduces smoother gradients on visuals
Crystal clear images with Quad HD 2560 x 1440 pixels
DisplayHDR True Black 400 delivers incredible shadow details
QD OLED for superior colours and vibrant visuals
General
Brand Philips
Condition New
Display
Screen Size (diagonal) 26.5in
Maximum resolution 2560 x 1440
HD type Quad HD
Refresh Rate 360Hz
Response time 0.03MS
Screen shape Flat screen
Aspect Ratio 16:9
Panel type OLED
Display technology QD-OLED
Typical Display Brightness 250cd/m2
Number of colours 1.07 billion colours
Colour gamut 98.5%
Colour gamut standard DCI-P3
Features
Anti-glare screen
Built-in USB hub
Flicker-free technology
Low Blue Light technology
HDR
HDR Technology DisplayHDR 400 True Black
Speakers
Number of speakers 2
Brand specific technologies Crosshair
Gaming Features
Console Compatible Xbox and Playstation Compatible
Ports
HDMI Ports
2
HDMI Type 2.1
DisplayPorts Total 1
DisplayPort version 1.4
USB Ports
USB Type-A Power Delivery Ports 2
USB-C Ports Total 1
Ergonomics
Height adjustment
Max. Height Adjustment 130mm
Tilt
Tilt angle range -5 - 20
Swivel
Swivel angle range -30 - 30
Pivot
Horizontal Viewing Angle 178
Vertical Viewing Angle 178
Physical
Width 78cm
Depth 15cm
Height 46cm
Heigh (With Stand) 513.7mm
Weight 7.35kg
Wall Mounting (VESA) 100 x 100mm
What's In The Box
Cables included DisplayPort,HDMI,Power,USB Type-A to USB Type-B
Stand included
Answer from JoseBacud: Answered on 10/10/2025
Hi Jamil,The Philips Evnia 8000 27M2N8500 27" OLED QHD 360Hz 0.03ms White Gaming Monitor comes with 3-year manufacturer’s warranty.Thanks!